تبلیغات
خلیج همیشه فارس - همه چیز درباره خلیج فارس
تاریخ : سه شنبه 13 تیر 1391 | 12:06 ق.ظ | نویسنده : احسان شاه بیگ

نام پیش‌رفتگی آب دریای عمان است كه بین جنوب ایران و شبه‌جزیره‌ی عربستان جای دارد.
این خلیج 990 كیلومتر درازا و در پهن‌ترین جای خود، نزدیك 340 كیلومتر پهنا دارد كه در تنگه‌ی هرمز به كم‌تر از 55 كیلومتر كاهش می‌یابد.

میانگین ژرفای آن 35 متر است و ژرفای 90 تا 100 متر در جاهایی از آن وجود دارد. یونانی‌ها این خلیج را پرسیكوس می‌نامیدند و عرب‌ها از گذشته‌های دور آن را با نام بحرالفارس می‌شناختند. امروزه خلیج فارس به خاطر سرچشمه‌های نفت جهان، كه در پیرامون آن یا در بستر آن جای دارند، اهمیت پیدا كرده است.
نام‌گذاری خلیج فارس

كهن‌ترین نام خلیج فارس، كه در كتیبه‌های آشوری آمده است، نارمرتو (Nar-Merratu) به معنای دریای تلخ است كه به شوری بسیار زیاد آب این دریا اشاره دارد.

در تنگه‌ی هرمز كتیبه‌ای از داریوش اول (داریوش بزرگ) به دست آمده است كه در آن به زبان پارسی باستان چنین مفهومی نوشته شده است:

"دریایی كه از پارس می‌رود." این خلیج را از زمان ساسانیان دریای پارس می‌گفتند.

فلاویوس آریانوس، تاریخ‌نگار یونانی كه در سده‌ی دوم پس از میلاد زندگی می‌كرده است، در آثار خود از این خلیج با نام پرسیكوس (persikon Karitas) یاد كرده كه به معنای خلیج پارس است.

استرابن، جغرافی‌دان یونانی، كه در سده‌ی اول پس از میلاد می‌زیست، همین نام را به كار برده است.

در كتاب‌های لاتین سده‌های میانه(قرون وسطی)، نام پرسیكوس سینوس (persicus sinus) یا پرسیكوم ماره (persicus mare) به كار رفته است.
در دیگر زبان‌ها زنده‌ی دنیا نیز واژه‌ی پرسیكوس با دگرگونی اندك به كار رفته است.

دانشمندان مسلمان، چه عرب‌تبار و چه ایرانی‌تبار، در همه‌ی كتاب‌های جغرافیایی و تاریخی، از خلیج فارس با نام بحرفارس، البحرالفارسی یا خلیج‌فارس یاد كرده‌اند.

مسعودی، تاریخ‌نگار و جغرافی‌دان عرب كه در سده‌ی چهارم هجری می‌زیسته و طی سفری از بغداد به خلیج ‌فارس و سپس كرمان، ورارود(ماوراءالنهر) و چین رفته است، می‌گوید كه:

"دریای عمان دنباله‌ی بحر فارس است".

اصطخری، جغرافی‌دان ایرانی سده‌ی چهارم هجری و ابن‌حوقل بغدادی نیز چنین نظری داشته‌اند و در آثار خود همواره
ا ز " بحرفارس" یاد كرده‌‌اند.


  • قیمت دلار بازار آزاد
  • سوپر من
  • ضایعات